Blog

Ukrayna Harkov’a Seyahatimiz ve Burada Gördüklerimiz

Ukrayna kültürünü merak ettiğim aynı zamanda da görmek istediğim ülkelerden biriydi. Ukrayna’nın kendine mahsus kültürünün olması yanında Rus kültürüyle de iç içedir. Ukrayna ülkesinin konuşma dili biraz farklılık arz etse de Rusçaya çok benzer. Özellikle Harkov’da yaşayanlar Rusça konuşmaktan ziyade Ukraynaca konuşmayı tercih eder. Rusça konuşanlara da pek sıcak bakmaz.

Coğrafi konumu itibarıyla Avrupa’nın doğusunda yer alır. Güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi var. Doğusunda ise Rusya, kuzeyinde ise Beyaz Rusya, ülkeye komşuluk eder. Ayrıca ülkenin Batı komşusu ise Polonya, Slovakya ve Macaristan ülkeleridir. Romanya ve Moldovya ülkeleri ise Güneybatısında kalır. Kuzey ülkesi olduğu için kış erken gelir ve soğuklar sıfırın altındadır. Kışın erken gelmesi nedeniyle merkezi ısıtma sistemi Ekim’in 15’inden itibaren çalışmaya başlar.

Yurt Dışında Okumaya Gelenlerin Memnun Kaldığı Şehir

Yurt dışından Harkov’a okumaya gelen birçok üniversite talebesi vardır.

bilgi

Hayat pahalılığı olsa da eğitim için gelenler hayatlarından memnundur. Öğrencilerde aynı halkı gibi kozmopolit bir yapıya sahip. Neredeyse her ülkeden öğrenci bulunuyor. Harkov’daki üniversitenin kuruluş tarihi oldukça eskidir, bu yüzden köklü bir eğitim sistemine sahiptir. O yüzden verdikleri diplomaya “mavi diploma” deniyor ve her ülkede geçerli oluyor. Hatta müteşebbis ruhuna sahip öğrencilerden iş kurup, okuduğu yerde ticaret yapanlarda oluyor.

Ancak komünist ekonomiden kapitalist ekonomiye geçilince dengeler biraz bozuldu. Yönetim şekli değişeli epey süre geçmiş olsa da yeni düzenin oturması biraz daha zaman alacak gibi duruyor. Bunun yanında hayat pahalılığı ve gelirin düşük olması rüşvet gibi istenmeyen kötü alışkanlığa zemin hazırlıyor. Sınıfı geçmekte zorlanan talebeler son çareyi bu yola başvurarak çözmeye çalışıyor.

Harkov’da yaşayan halkta yabancı düşmanlığının esamisi yoktur. Türkiye’den de buralara yerleşip yurt edinenler oldukça fazladır. Bunun yanında Arap ülkelerinden ve Türki Cumhuriyetlerinden de birçok kimse buralara yerleşmiştir. Buraya yerleşenler, kurdukları yeni hayat düzenini benimseyerek adapte oldular. Kısaca belirtecek olursak Mısır, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan gibi birçok ülkenin vatandaşı Harkov’a yerleşmiştir. Ailelerin çocuk sayısı standart olmuş gibi genelde iki çocuktur. Bunun yanında nadiren de olsa üç çocuğu olanda vardır. Yabancı erkekler çoğunlukla Ukraynalı kadınla evlidir. Evlilik sayesinde Ukrayna vatandaşı olabilen erkekler iş kurarak ticaretle uğraşır. Evliliklerin tamamı gerçek evlilik. Yani vatandaş olmak için yapılmaz.

Ukraynalı kadınlar evlendikten sonra isimlerini çoğunlukla değiştirmiyor, çocuklarının isimleri kimi zaman Ukraynalı ismi kimi zaman da babasının kültürüne göre olabiliyor. Ancak Tacik halkı hâlâ geniş aile mefhumuna sahip olduğu için Ukraynalı kadınlarla evlenmiyor. Zira Tacik kültüründe hakim bulunan, ailenin yaşlısına gelin hanımın bakması adedi devam ediyor.

Tren Şehri Harkov Sakin ve Gürültüsüz Bir Şehirdir

Tren şehri diyebileceğimiz Harkov sakinleri sessiz ve huzurlu bir hayat yaşıyor. Süper marketler de buraların vaz geçilmezidir. Kabukları soyulmuş, temizlenip vakumlanmış meyve ve sebzelerin satılması kültür olmuştur. Soğutucu raflarda satılan vakumlu yiyecekler yoğun talep görüyor. Bunun yanında meyve ve sebzeler tane olarak da satılıp kolay şekilde tüketilebiliyor. Vakumlu ve dondurulmuş gıdalar süper marketlerde satılırken, diğer küçük marketlerde daha genel ihtiyaçlar bulunuyor.

bilgi
Vakumlu Sebze
bilgi
Tren Garı

Ulaşım için her ne kadar otobüs bulunsa da trenin yeri ayrıdır. Yolcular şehirler arası yolculuklarda en çok trenle ulaşımı tercih ediyor. Tren yolcuları internet üzerinden biletini alabileceği gibi istasyondaki gişelerden de biletini alabiliyor.

Trenle ulaşımda normal ve hızlı tren şeklinde ayrım vardır. Elbette konfor ve ulaşım süresine göre bilet fiyatları değişiyor. Hızlı trenle Kiev-Harkov arası yolculuk altı saattir. Ancak hızlı trenin konforu diğer trene göre daha fazladır. Buna karşılık on iki saatlik yolculuğu tercih edecekseniz daha ucuz fiyata seyahat edebilirsiniz. Elbette yavaş trenlerin fiyatı da kompartımandaki yatak sayısına ve konforuna göre değişiyor. Tren garından biletleri aldıktan sonra koridordan geçip bineceğimiz trenin yanına valizlerimizle geliyoruz.

Harkov tren istasyonunun eski savaş filmlerini anımsatan görüntüsü var. İstasyondaki hareket memurunun çaldığı düdükle ortamın sessizliği bozuluyor. Harekete hazır tren bir uzun düdük çalarak harekete hazır olduğunu yolculara bildiriyor. Yavaşça hareket edip seyahatine başlayan trene el sallıyoruz.

Özet

Ukraine intrigued me with its unique culture intertwined with Russian influences. The primary language, Ukrainian, is preferred over Russian, especially in Kharkiv. Geographically in Eastern Europe, it neighbors several countries and has a continental climate. Kharkiv attracts international students with its respected education system and “blue diploma.” Despite economic shifts from communism to capitalism causing some instability and fostering corruption, there’s little xenophobia, and many foreigners, including Turks, have settled here. Kharkiv is known for its peace, vacuum-packed groceries, and a preference for rail travel, offering both speedy and longer, economical journeys.