Muhasebe

Muhasebe Mesleği Nedir? | 04

Ekonomik olarak geliri iyi de olsa işverenin her zaman paraya ihtiyacı vardır, zira borçludur. Aldığı yatın borcunu bitirince, satın aldığı katın borcu olur. Bunun yanında işletme her ne kadar zarar da etse, hanımına otomobil de alması gerekir.

Elbette onca yıldır ticaret yapanın yazlığı olmazsa ayıp olur. Ancak işçilerin durumuna göre SGK Teşvik indirimi yapıyor, muhasebenin bunu takip etmesi gerekiyor. Muhasebeye sorduğunda “” iş programla oluyor, teşvikçiyle anlaşın o bize bildirir.”

Alış satış faturalarını biraz emek ve gayretle birde vazife şuuruyla yapmak istediğimizde ilave emekle görebilip temin edilebiliyor. Ancak topu taca atmayı alışkanlık edinenler korner atmayı daha çok sever.

Muhasebe büroları böyle de işletmelerin muhasebe bölümleri çok mu iyi. Maalesef aile şirketleri revaçta olduğu sürece muhasebe elemanı veya ara elemanı olsun fark etmez. İşveren için para veriyorsa işçi her şeydir.

Hiç bir işyeri bulunmaz Hint Kumaşı değildir.
Hiç Kimse Üstün Değildir

Yaşını almış üniversite mezunu muhasebe müdürü Murat131 arabasıyla fabrikaya geldi. Odasına girip çalışmaya başladı. Peşinden ilk okulu bitirmiş ama müteşebbis de geldi ve odasına geçmek yerine muhasebe departmanına geldi. Muhtemelen akşam evinde kavga etmiş, hırsını birinden çıkaracaktır.

Sağa sola bakındı dişine göre birini bulamadı. Çalışanlar ya orta yaş evli bayan, ya da okulu yeni bitirmiş genç delikanlılar. Ama birine sarması, ısırması lazım. Her halinden belliydi. Bir den tepesinde gözle görülmeyen ama pırıl pırıl yanan ampul belirdi. Refleks olarak ağzını açtı ve şivesi ile muhasebe müdürünün ismini bağırarak bulunduğu yere gelmesini istedi.

Çalışma Ortamı Kadar İnsanlık Da Önemlidir

Muhasebe müdürü müşkül bir şey var düşüncesiyle aceleyle geldi. İşveren alakasız ve manasız bir konuyla ilgili o kadar çalışanın içinde haddi aşarak, saygısızca müdüre hakaret etti. Kıp kırmızı kesilen müdür, edebinden tek kelime etmeden odasına gitti. Rahatlayan işveren sırıtarak odasına çekildi. İşyerini idare eden aklı başında, işi bilen kızı durum karşısında muhasebe müdürünü sakinleştirip istifa etmemesini istese de lokma büyük olduğu için boğazdan geçmedi. Bir kaç ay sonra iş yerini ziyarete gelen eski müdürün aracı terfi etmiş, Murat131 gitmiş yerine ışıl ışıl markasını bilmediğim yeni bir araç vardı.

Agresif tavırlı işverenin yanında personel fazla çalışmaz, ayrılır.
Gergin İşveren Muteber Değildir

Şimdiye kadar yazdıklarımızla muhasebenin ne alakası var? diyebilirsiniz. Belki haklısınız ama bunların çok alakası var. Giren borçlu, çıkan alacaklı bunu beynini kullanmayan, sadece omurilik soğanını kullanan kişi de yapabilir. Hatta omurilik soğanını izine gönderende kör topalda olsa yolunu bulur. En azından arkasından biri dehler, ama bir şekilde gider.

Muhasebede önemli nokta sistemin kurulabilmesidir. Eğer çalışan yetkin birey, kendini yenileyen ve işini iş gibi yapan biriyse zar zorda olsa kağnı arabası bir şekilde yürür. Ancak sistem kurabilirseniz personelin yetkin ve çok çalışkan olmasına gerek yok. Özel işyerlerinde çalışma disiplini ve prensibi bunun yanında iş tanımı belli olduğunda kimsenin yan çizme şansı olmaz. Zira muhasebe işi ne kaytarmayı, ne de ihmali affeder. Tek ve geçer yol vardır o da zamanında işini yapmak zorunda olmandır.

Çalışma Ortamı ve Teknik İmkan İşleri Kolaylar

Ayrıca muhasebe mesleğinde mevzuat oldukça geniştir. Her ne kadar Kanun, Tüzük veya Yönetmeliklere cambazlık yapılarak ulaşılsa da bu davranış doğru değildir. Doğrusu yetkin “Açıklayıcı Sürekli Yayın” hizmet aboneliğidir. Elbette, mevzu para olduğunda bir çok muhasebe bürosu komik bahanelerle bundan imtina eder. En yaygın bahane “Okuyacak zaman mı var.” Çünkü mevzuat “ekşın” içeren roman ve bitene kadar okumamız gerekiyor. Uzun süre masa başı çalışacak kişiden verim beklemek ne kadar doğrudur. Oysa çalışma ortamını elverişli hale getirmeden, çalışandan verimli çalışma beklemek doğru mu? Netice itibarıyla çalışacak personelin oturma koltuğunda, gerekli teknik teçhizatın temini ve yenilenmesi de çok önemlidir. Özellikle destekleyici programlardan faydalanmak büro sahibinin görevidir.

Sonuç olarak işin işleyişi ve mevzuata hakimlik zamanla olacak işlerdir. Kısa süreli takip ve yönlendirme ile evinin yolunu bulacak zekaya sahip kişi muhasebe mesleğini yapabilir. Yeter ki çalışanlara uygun ve sevilecek çalışma ortamı oluşturalım.