Blog

Ukraynada Parkta Gezelim, Gönlümüz Açılsın 01

bilgi

Ukraynada Parkta Gezmek

Ukraynada parkta gezmek bir başka güzeldir. Özellikle Harkov’a yakın beldedeki park ve bahçelerde gezdik. Yediğimiz içtiğimiz bizim olsun size gördüklerimizi anlatalım. Parklarda tüm mevsimler güzeldir, özellikle sonbaharı buralarda yaşamak bir başka güzeldir. Çünkü ne yaz ayındaki sıcak ne de kışı ayındaki soğuk vardır. Ayrıca ilkbahardaki yağmurlu hava da olmaz. Sonbaharı parklarda bir başka güzel yaşarız.

Havalimanı işlemleri

Ukrayna halkı boş vakitlerini değerlendirmek için AVM yerine parkları tercih eder. Nasıl ki büyük şehirlerde hafta sonları AVM’ler hınca hınç doludur. Oysa buralarda parklar kalabalıktır ancak aşırı yoğun değildir. Zira insanların gidebileceği birçok alternatif park imkanları vardır. Ukraynada parkta gezinti yapan park sakinleri, park ve bahçelerine evi gibi sahip çıkıyor, koruyor kolluyor. Yerleşmiş kültürleri gereği ne büyükler ne de küçükler yere çöp atmaz. Aksine evcil hayvan gezdirenler, muhtelif yerlerdeki atık toplama poşetlerini kullanır. Bu yüzden etraf her daim temizdir.

Parkları Gezip Tanımak İçin Hep Birlikte Biraz Dolaşalım

İlk durağımız Botonik Sad’in parkıdır. Bu park gezip, dolaşmakta ilk seçenek olarak görülür. Özellikle Hıristiyan dinine mensup kimselerin sık sık ziyaret ettiği parktır.

bilgi

Bu parka fazla ziyaretçinin gelmesinin sebebi sadece doğal güzelliğinin olması değildir. Doğal güzelliği yanında aynı zamanda Hıristiyanlar için kutsal sayılan çeşmenin olmasıdır. İnanışlarına göre çeşmeden neşet eden havuza girerek böylece günahlarından arınıyorlar. Bu yüzden çeşme ve havuzun etrafında yaz veya kış mayolu insanları görürüz. Üstelik kadın ve erkek karışık şekilde günahlarından arınmak için suya girip çıkıyorlar. Bunun yanında kışın yani suyun soğuk olduğu zamanlar, suya girmek daha da faziletli oluyormuş. O yüzden soğuk havalarda havuzun ziyaretçisi oldukça fazla oluyor.

Bu kısımda bir süre oyalanarak insan davranışlarını anlamaya çalışıyoruz. Anlıyoruz ki insanın inancı, doğru veya yanlış değerlidir. İnancı için kışın suya da girer, yazın palto da giyer. Yargılamamız veya eleştirmemiz yanlış olur.

Ukraynada parkta gezinmemize devam ediyoruz. Biraz daha ileri gittiğimizde birçok insanın toplandığı başka bir çeşme görüyoruz. Elbette bu su da kutsal mı? şeklinde aklınıza soru gelmesin. Buradaki su tamamen doğal ve mineralli sudur.

bilgi

İnsanlar yanlarında getirdikleri boş şişeleri buradan dolduruyorlar. Bol mineralli su oldukça sağlıklıdır. Suyun kaynağı burası olduğu için insanların tercihi de mineralli suyu kaynağından almaktır.

Mineralli sudan içerek ve bir miktarda yanımıza alarak yolumuza devam ediyoruz. Park oldukça geniş olduğu için daha gezeceğimiz epey yer var. Park o kadar büyük ki her yerini görelim derseniz bir gününüzü ayırmanız gerekir.

Parktaki Gezintimiz Köprülü Yolda Devam Ediyor

Bulunduğumuz yerden ileri doğru yolumuza devam ediyoruz. Bir miktar yürüdükten sonra köprünün bulunduğu bölüme geliyoruz.

bilgi
Köprülü Yol

Eğer yaşınız yüksek değil ve ayağınızda sağlamsa köprülü yoldan yürümeye devam edebiliriz. Bu tabiat güzelliğini ve ortamın sakinliğini an be an yaşarız. Elbette yaşınız müsait değil veya ayağınızda da sorun varsa yürümek biraz sakıncalı olabilir. Ancak bu güzellikleri görmek isterseniz başka bir alternatifiniz daha var. Parkın içinde rahatça binebileceğiniz teleferik de mevcuttur.

bilgi
Park ve Teleferik

Teleferik zaman kazanıp daha fazla yer görmek için iyi bir alternatiftir. Ayrıca teleferiğin bitiminde başka bir parkın varlığını da fark edersiniz. Teleferik ücreti çok yüksek değil sadece 50 UA bedelle parkın tamamına yakını gezme imkanınız vardır.

Muhteşem İhtişamıyla Sizi Karşılayan Gorky Parkı

İhtişamlı parkın en büyük özelliği, simgesi haline gelmiş çiçekleridir. Parka girişte bordo kubbeleri ve ihtişamlı çiçekleri görebilirsiniz. Bu güzel kubbelerin altında temiz bankolar sizi misafir ediyor.

Ukraynada parkta
Ukraynada parkta

Bu parkın ihtişamını resim çekerek yaşaya bilirsiniz. İsterseniz temiz ve nezih ortamda bankta oturarak sessizliğin sesini dinler, tefekkür edebilirsiniz. Her tarafta olduğu gibi burada da sakinlik hakim. Huzurlu bir atmosferde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

bilgi
Kitap Okuma Bankoları

Nasıl ki okumanın yaşı olmaz ise okumanın yeri de olmaz. Her yaşa hitap eden kitapları parkın içinde de bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin okuması için sizi bekleyen kitaplıktan kitap alıp okuyabilirsiniz. Elbette okuduktan sonra kitabı aldığınız yere koymanız gerekir. Kitap okuyup ilminizi arttırıp veya merakınızı giderdikten sonra, bu güzel mekanda görsel şölene devam edebilirsiniz.

Bu güzellikleri bırakıp gitmemiz zor da olsa yolumuza devam ediyoruz.

Parkın Güzelliğinden Lunapark Eğlencesine Gidiyoruz 01

Gezi boyunca en çok dikkatimizi çeken bir nokta oluyor. Yapıların hemen hepsinde yeşilliğe zarar verilmemeye özen gösterilmiş. İşlenen tasarım nakış nakış bir biriyle ilintili şekilde yapılmış. Ben yaptım oldu mantığı yerine ben yaptım beğendiniz mi? Mantığını kullanmışlar. Lunapark ve oyun merkezi yan yanadır. Ukraynada parkta olmak sizin için ayrıcalık olacaktır. Bu ayrıcalığın keyfini yaşayın.

bilgi
Lunapark Eğlence Yeri
bilgi
Parkın Oyun Evi
bilgi
Lunapark

Lunapark ve çevresi çok güzel dizayn edilmiştir. Yaya olarak yürüyebileceğiniz gibi bisiklete de binebilirsiniz. Ayrıca meraklıları için çok güzel dizayn edilmiş paten yolu da vardır. Geniş mekan en iyi şekilde değerlendirilerek iç içe değildir. Rahatlık ve huzuru bozmayacak şekilde genişliktedir.

Nasıl parkı teleferikle gezebilirsek bu güzel lunaparkı da havadan seyredebiliriz. Parka giriş düşük de olsa ücretlidir. Eğer yolunuz Ukrayna – Harkov‘a düşerse metroyla kolay bir yolculukla bu güzelliklere ulaşabilirsiniz. Metrobudinivkiv hattı üzerinden Botonicnhiy Sah durağında inerek bu ihtişamı yaşayabilirsiniz.

Özet

Walking through parks in Ukraine is particularly enjoyable, especially in autumn for its mild weather. Ukrainian people prefer parks over malls in their leisure time, enjoying the cleanliness upheld by a culture of respect. Notable sites include the Botonik Sad Park, cherished by Christians for its holy fountain and visited year-round for spiritual cleansing, even in cold weather. Another feature is a natural, mineral-rich spring, where visitors fill bottles for its health benefits. The parks are vast, offering both walks and a cable car service to explore efficiently for a small fee. The majestic Gorky Park with its iconic flowers and peaceful atmosphere offers reading benches and a nearby amusement park, confirming the privilege of being in Ukraine’s green, thoughtfully designed spaces.