Şevçenko Parkını Gezelim, Görelim Tanıyalım

Şevçenko Parkını görmek sizin için ayrıcalıktır. Zira birçok güzelliği bir arada görebiliyorsunuz. Parkın girişinde “Taras Hrihoviç Şevçenko” anıtı vardır.

Teras Şevçenko anıtı görülmeye değer güzelliktedir.

Şevçenko Ukrayna dili ve edebiyatının öncülerinden olup şair ve aynı zamanda ressamdır. Tabiatla iç içe olmayı sevenlerin tercih ettiği gezilip görülmesi gereken güzel bir parktır. Park içerisinde rengarenk çiçekler var. Bunun yanında birçok değişik ağaç çeşidine de ev sahipliği yapar. Parkın birkaç özelliği vardır. Doğal güzelliğe sahip parkta aynı zamanda hayvanat bahçesi de var. Elbette yunus balıklarının bulunduğu büyük akvaryum başlı başına görülecek mekandır. Ancak her yaz çiçeklerin sergilendiği o güzel çiçek sergisi görülmeye değer bir güzelliktir.

Şevçenko Parkında Gezip Gördüklerimiz

Aileniz veya dostlarınızla vakit geçirmek veya temiz havada yürüyüş yapmak için halkın tercih ettiği bu park, benzerleri içinde tektir. Ukrayna’ya gelen birçok turist Şevçenko parkına uğramadan geçemez.

Meşhur On İki Maymun Anıtı Nedir? Niçin Yapılmıştır.

Bu güzel parkta gezerken karşımıza “12 Maymun Çeşmesi” çıkıyor. Bizi karşılayan bu anıt çeşme Türk insanı için bir anlam ifade ediyor. Türkiye’de Ankara’da bulunan “On İki Kedili Çeşme” yapıtından esinlenerek dizayn edilen “On İki

On İki Maymun Anıtı Türkiye'den esinlenerek inşa edilmiştir.
Şevçenko On İki Maymun Anıtı

Maymun Anıtı” ziyaretçi çekiyor. Maymunlar müzik eşliğinde dönerken ellerinde bulunan enstrümanları çalıyorlar. Bu farklı görüntüyü seyreden ziyaretçiler resim çekmeden oradan ayrılmıyor.

Hayvanat Bahçesinde Farklı Hayvanları Görüyoruz

Yolumuza devam ediyoruz. Şimdi ise sıra parkın içerisinde bulunan “Hayvanat Bahçesi” ziyaretine geliyor. Hayvanat bahçesinde en çok dikkati çeken hayvanlar ise;

  • Zürafa
  • Deve
  • Aslan
  • Fil
bilgi
Zürafa
bilgi
Deve

Bunun yanında birçok hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde hayvanlar doğal yaşam alanlarına uygun ortamda barınıyor. Geniş alana sahip bu yer de Şevçenko parkının içerisinde yer alıyor. Güzel bir park gezintisinden sonra gerek dinlenmek için gerekse değişik hayvanları görmek için burası tercih ediliyor. Parka giriş elbette ücretlidir, girişte kaşe denilen yerden biletinizi almayı unutmayınız.

Yunus Sevenler Buraya, Gösteri Var

Yunus sevenler buraya derken yanlış anlamayın, yunus balıklarını sevenleri çağırıyoruz. Şevçenko parkındaki hayvanat bahçesinin hemen yanında yer alan güzel bir kafe vardır. Mini bir otele benzeyen bu yerde acıkanlar için yemek yeme imkanı da var.

Yunus balıklarını
Yunus Balıkları

Hem karnınızı doyurup hem de yunus balıklarının şovunu seyredebilirsiniz. Ancak yunus balıklarını izlemek için otelin bu kısmı da ücretlidir. Yunus balıklarını görmeniz için kafenin içerisine girmeniz gerekiyor. Kafenin içerisinde yunusları gösteren pencere var. Pencereden yunusların keyifli gösterilerini izleyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz. Burada hoşumuza giden bir hususu belirtmeden geçemiyoruz. Yunusları izlemek isteyip para veremeyecek durumda bulunanların mahrum olmaması için güzel bir uygulama var. Kafenin yukarısı oteldir ve terasında büyük bir havuz da vardır. Burası da yazın halkın çok rağbet ettiği yerdir.

Şevçenko Parkına ulaşım ise oldukça kolaydır.

Metro hattı üzerinden kolayca ulaşım sağlanıyor

  • Metrobudivnikiv durağından 4 Plevhanivska ST girişi kullanılarak
  • Metrobudivnikiy
  • Zakhysnykiv
  • Arkhitektora Beketova
  • Derzhprom durağında iniliyor ve yaklaşık 450 MT yürüyerek parka geliniyor

Bu güzel mekanda keyifli gezmeler dilerken güzelliğin tadını çıkarmanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top