Google AdSense Kazancınız Risk Altında Hatası

Google AdSense kullanıcıları reklam gelirini arttırmak için web sitelerini zaman zaman günceller. Bunun yanında WordPress kullanıcıları da birçok eklentiyi çok sık kullanır. Kiminden memnun kalır, devam eder, kimini ise beğenmez hemen siler. Ayrıca web sitesindeki reklam gösterimi için yaptığı sayfa ayarları biraz fazla olduğunda Google AdSense uyarı vermeye başlar. En bariz verdiğin hata şahıs veya firma olarak kimliğinizi doğrulamanız. Bu işlemi bir şekilde çözebiliyoruz. Bunun yanında nasıl sizin siz olduğunu doğruluyorsa, web sitenizin de doğrulanması gerekiyor.

AdSense Kimlik Hatası

Google AdSense Geliriniz Varsa, Sitenizin Kimliği De Vardır

Her Google AdSense kullanıcısının bir kimlik numarası var. Kimlik numarası veya tanıma kodunu Google AdSense hesabına girdiğimizde görüyoruz. Mail yoluyla bize gelen uyarıda;

Kazançlarınız risk altında. Gelirinizin ciddi oranda olumsuz etkilenmemesini önlemeniz için bazı ads.txt dosyası sorunlarını düzetmeniz gerekiyor.

bu şekildeki uyarılara kayıtsız kalamıyoruz. Sorunun biran önce giderilmesi gerekiyor.

Genelde bu hatanın pratik yoldan çözümü için Ad Inserter gibi WordPress eklentileri kullanılıyor. Ancak eklenti kullanmak sorunu her zaman çözemeyebiliyor. Aslında işin pratik tarafı web sitesini satın aldığınız hizmet sağlayıcının size verdiği paneli kullanmak.

Hizmet sağlayıcımız DorukNet olduğu için onun paneli üzerinden işlemi tarif edeceğiz. Ancak hangi panel olursa olsun işleyen mantık farklı değildir.

Öncelikle Doruk Net kullanıcısı, ana sayfanın üzerindeki üye giriş yerinden sisteme giriş yapıyoruz. Bundan sonra ise yapmamız gerekenler;

  • Ana Sayfa
  • Müşteri Paneli
  • Ürün ve Hizmetlerim
  • Ürün Detayları
DorukNet İşlem Paneli

bu sıra dahilinde işlemimizi yapacağız. Panel giriş yaptıktan sonra bu kısmın alt tarafında bulunan Plesk ikonuna tıklayarak içine giriş yapıyoruz.

Plesk Bölümünü Giriş

Panele Giriş Yaptıktan Sonra İşlemler Çok Kolay

Buraya kadar geldiysek işlemimiz sorunsuz hallolacak demektir. Bu kısımda “Dosyalar” ikonunu göreceksiniz, dosyalar ikonunu da tıkladıktan sonra klasörün içine girmiş oluyoruz. Açılan klasörün içinde “httpdocs” klasörünü göreceksiniz. Bu klasörü de tıkladıktan sonra sağ bölümde, dosyanın içindeki dosyalar görünüyor. Sağ tarafta açılan dosyaların içinde “ads.txt” dosyası var. Burada yapmamız gereken “ads.txt” dosyasını tıklayarak açılmasını sağlamak. Muhtemelen açtığınızda içindeki kod silinmiş olacaktır. Yani dosya kar gibi beyaz veya günahsız kul gibi durudur.

Httpdocs Klasörünün İçi Görüntüsü

Önceden giriş yaptığımız Google AdSense kısmında bulunan web sitesi kimliğimizi kopyalayıp, açtığımız “ads.txt” dosyasının içine yapıştırıyoruz. Daha sonra “Kaydet ve devam et” butonuna tıklayarak yaptığım değişikliği kaydediyoruz. Bu şekilde web sitesi kimliğimiz kaydedilerek aktif hale geliyor.

Web Sitesi Kimlik Doğrulama

Bu aşamaya kadar sorun yaşamadıysanız işleminiz başarılı olmuştur. Elbette bunca zahmetten sonra işleminizi test etmeden olmaz. Hata olup olmadığını anlamak için Google adres çubuğuna “siteadı.com/ads.txt” yazıyoruz. Klavyeden enter tuşuna bastığımızda sayfa açıldığında web sitemizin kimlik numarasının görülmesi gerekir. Eğer kimlik numarası görülmeyip, sayfa boş çıkıyorsa, işlemde hata vardır. Aynı işlemleri tekrarlayarak kontrol edebilirsiniz.

Her ne kadar sorgulamamızda web sitemizin kimlik numarasını görsek de, Google AdSense’nin yaptığımız işlemi onaylaması bir kaç günü buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.