WordPress Çapa Ekleme Neden ve Nasıl Yapılır

WordPress Çapa kullanımı sayfa içi performans kullanımına büyük faydası vardır. Çapa link verme işleminin kullanımı gayet basittir. Ancak web sitenizin ziyaretçisinin, okuduğu sayfadan daha çabuk ayrılmasına neden olur. Bu da istenen bir durum değildir. Zira web sitenizde ziyaretçinizin uzun süre kalması sitenizin değerini arttırır. Elbette her çalışma sayfanızda çapa link vermeniz gerekmez. Özellikle uzun ve detaylı konulara ilişkin yazılarınızda çapa linki vermenizde fayda vardır. Her ne kadar ziyaretçinizi web sitenizde tutmanız önemli olsa da, bunu kaliteli içerikler hazırlayarak da sağlayabilirsiniz.

Öncelikle WordPress kullanıcılarının çapa bağlantısı yapması için nelere dikkat etmesi gerektiğine değineceğiz. Sonrasında ise çapa bağlantısının nasıl yapılacağını resimli şekilde izah edeceğiz. Sizde çalışma sayfanızda rahatlıkla çapa bağlantıları yapabileceksiniz.

Çapa Link Nasıl Yapılıyor Nelere Dikkat Etmeliyiz

Çapa linki verebilmeniz için öncelikle çalışma sayfanızdan bir bloğun seçili olması gerekiyor. Elbette blok seçerken bağlantınızın nereye yapılacağını önceden belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz blok üzerindeki bağlantının gideceği yeri öncelikle seçiyoruz. Sonra ise bağlanılacak yere giderek çapa bağlantısını oluşturuyoruz. Ön açıklamadan sonra işlemin nasıl yapılacağını izah edelim.

  • Sağdaki seçeneklerden Blok seçeneği işaretli oluyor
  • Çapa bağlantımızın nereye yapılacağı kısımda kelime öbeğini seçiyoruz, blok kısmında aşağıdaki “Gelişmiş” kısmı tek tıkla açıyoruz ve oraya kısa bir isim veriyoruz.
  • İşaretlediğimiz yere neredeyken gelinmesini istiyorsak o kısma giderek orada da bir kelime öbeğini seçiyoruz. Seçtiğimizde üstte bağlantı linki çıkıyor. Bağlantı linkini fareyle tıklayarak açılan kısmın başına #(diyez) işareti koyuyoruz. Çapaya verdiğimiz ismi yazıp linki onaylıyoruz.
Çapa bağlantısı yapabilmek için öncelikle wordpress çalışma sayfasında Blok kısmının seçili olması gerekiyor.
Blok Seçimi
Öncelikle nereye gidilmek isteniyorsa o bölüm mause yardımıyla seçiliyor. HTML Çapa kısmına bir isim veriliyor.
Nereye Gidileceği Seçimi
Nerden çapa bağlantısı yapılacaksa o kısma gelinerek üste çıkan link verme işaretine basarak başına # diez işareti koyarak çapaya verdiğimiz ismi yazıyoruz.
Çapanın Onayı

Yukarıda liste halinde yazdıklarımızı tasvir edecek olursak. Şu şekilde izah edebiliriz. Çapa linki vermek için öncelikle çalışma sayfamızın sağ tarafında “Blok” seçeneğinin onaylı olması gerekiyor. Sonrasında ise link tıklandığında nereye gidilecekse o kısımda bir kelime öbeğini seçiyoruz. Kelime öbeğini seçtiğimizde sağdaki blok kısmında “Gelişmiş” seçeneği görülür. Gelişmiş seçeneğini fareyle tıkladığımızda “HTML çapası” şeklinde isim yazma bölümü açılıyor. Açılan o kısma link ismi veriyoruz. Büyük, küçük harf duyarlılığı olduğu gibi eğer çapa ismine iki kelime yazacak olursanız kendisi otomatik birleştirme çizgisi atıyor. Yani “belediye hizmeti” yazdığımızda sistem “belediye-hizmeti” şekline çeviriyor. Bunun önemi ise çapa linkini yapacağınız zaman anlaşılıyor. Buradaki isim ile linke yazdığınız isim uyuşmazsa link çalışmaz.

Çapaya HTML kısmına tek isim verdiğinizi düşünerek işlemimize devam edelim. Verilen ismin büyük küçük harf olmasına dikkat ederek bağlantının nereden verileceği kısmına gidiyoruz. O kısımdan da bir kelime öbeği seçtiğimizde üstte seçenekler çıkacaktır. O kısımda bağlantı linkine tıklayarak açılmasını sağlıyoruz. Açılan kısmın baş tarafına #(diyez) işareti koyarak “HTML çapası” kısmına yazdığımız kısa ismi yazıyoruz. Elbette büyük küçük harf ve bir kelimeden fazla ise araya birleştirme çizgisini yazmayı unutmuyoruz. Sayfa içi link verdiğimizi için başka sayfada açılması pek tavsiye edilmez. Ancak kullanıcının sayfada bir süre daha kalmasını isterseniz çapa linkinin başka sayfada açılmasını da sağlayabilirsiniz. Ancak tavsiye edilen aynı zamanda etik kısmı aynı sayfada hareket etmesidir. Yazının baş tarafına gitmek için tıklayınız(çapa link örnek).

Çapa Linkinin Faydası Var Mı Yoksa Zararlı Mı?

Her konuda olduğu gibi çapa eklemenin de hem faydası hem de zararı olabilir. Özellikle kısa yazılarınızda çapa linki kullanmak ziyaretçinizin sitenizden çabuk ayrılmasına neden olacaktır. Zira alması gereken bilgiyi elde eden kişi hareketli yaşantısına dönerek sizi yalnız bırakır. Emek harcayarak hazırladığınız bilgiden istifade ederken belki reklam linkini bile tıklamayacaktır. Elbette bu işin şakasıdır. Zira bilgiyi hazırlayan da bu sayede birçok bilgi öğreniyor.

Çapa linkinin en büyük faydası özellikle uzun yazılarda okuyucunun boğulmadan elde etmek istediği bilgiye ulaşmasını sağlamaktır. Eğer maksadımız okuyucuya bilgi vermek ise bundan çekinmeye gerek yoktur. Web sitenizde uzun veya kısa dursun gibi gereksiz ince detayı düşünmeyelim. Nasıl ki bizler bilgiye ulaşmak için zaman zaman sinir buhranları geçiriyoruz. İşin etik tarafı eğer okuyucuya bilgi verilmek isteniyorsa bilginin edebince verilmesidir. Kimsenin okuyucuyu web sitesine bağlamaya hakkı yoktur. Bir yığın yazının içinde aradığını bulamadan gitmek zorunda kalan kullanıcıyı meşgul etmek hiç de doğru değildir. Siz de bilgiyi arz edenin bu konuda hassas olmasını ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.